Rośliny zielarskie mają szerokie zastosowanie zarówno w lecznictwie, jak i w kuchni, a warto po nie sięgać, bo to naturalne i zdrowe dodatki, które nie tylko dostarczają walorów smakowych, ale także wartości odżywczych. Cynamon to jedna z najstarszych przypraw świata i surowiec leczniczy. Działa m.in. antyseptycznie i grzybobójczo. Wspomaga też odchudzanie.
Cynamonowa historia
Cynamon to znana i popularna przyprawa kuchenna otrzymywana z kory cynamonowca. Regularne spożywanie cynamonu w niewielkich dawkach może przyczynić się do oczyszczenia organizmu i obniżenia poziomu cholesterolu. Surowiec pozyskiwany jest z różnych gatunków, ale najwyższą wartość ma kora cynamonowca cejlońskiego.
– Jest to tropikalne drzewo z rodziny wawrzynowatych. Rośnie w stanie naturalnym w Indiach, a Sri Lance i w Birmie, a przyprawą jest kora, którą zbiera się z młodych, 2-3-letnich pędów w porze deszczowej, a po zbiorze suszy na słońcu – tłumaczy prof. Renata Nurzyńska-Wierdak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – W czasie suszenia kora nabiera charakterystycznej żółtawo-brązowej barwy, zwija się z obydwu stron, tworząc swoiste rurkowate produkty. Kora nazywana jest cynamonem, zawiera olejek eteryczny, polifenole oraz cukry.
Cynamon nie tylko do szarlotki
– Jest to przyprawa o delikatnym, słodkawo-korzennym i lekko piekącym smaku. Jej zapach jest słodkawy, przyjemny, korzenny. Szczególnie odpowiednia do jagnięciny, ryżu, ciast, napojów i deserów. Kiedyś stosowana była w Europie do aromatyzowania angielskiego piwa oraz wina – mówi.
Czy cynamon wspomaga odchudzanie?
– Cynamon ma też działanie lecznicze na organizm człowieka. Pobudza wydzielanie śliny, wspomaga trawienie i przyswajanie składników pokarmowych, zwiększa ukrwienie narządów, rozgrzewa i działa przeciwdrobnoustrojowo. Ostatnie zwrócono uwagę na korzystne działanie cynamonu w procesie wspomagającym odchudzanie stąd znajduje się on w różnych preparatach dedykowanych, które mają problem z nadmiernym otłuszczeniem organizmu, ze zwiększoną masą ciała. Spożywanie cynamonu przyspiesza przemianę materii, reguluje pracę nerek, poprawia procesy trawienne – wyjaśnia prof. Nurzyńska-Wierdak.
Stosuj z umiarem!
– Cynamon w kuchni może być dodawany zarówno do dań słodkich, jak i potraw wytrwanych. Ale by miał dobroczynne działanie, należy stosować go w niewielkich ilościach. – Należy pamiętać, że wszystkie przyprawy powinny być spożywane w niewielkiej ilości – wtedy działają korzystnie, a skutek jest widoczny, natomiast nie dają skutków ubocznych. Spożywanie cynamonu w niewielkich dawkach może przyczynić się do oczyszczenia organizmu, do utraty nadmiaru tkanki tłuszczowej i na tym opiera się stosowanie cynamonu w dietach odchudzających. Obniża on poziom cholesterolu we krwi, przyczyna się także do metabolizmu glukozy oraz insuliny, a więc jest ważnym środkiem, który można zastosować wspomagająco czy profilaktycznie przeciwko miażdżycy, cukrzycy – schorzeń tak szeroko dotykających społeczeństwa – dodaje ekspert.
Cynamon pomocny w leczeniu chorób neurodegeneracyjnych
– Ekstrakt z kory cynamonowca jest także środkiem antyoksydacyjnym. Wspomaga krzepnięcie krwi, obniża ryzyko chorób serca, w ostatnim czasie jest też wykorzystywany w leczeniu chorób Alzheimera i Parkinsona. Wspomina się nawet, że kora cynamonowca ma właściwości przeciwnowotworowe – dodaje prof. Renata Nurzyńska-Wierdak.
Cynamonowe kosmetyki
– Jednym ze składników olejku cynamonowego jest aldehyd cynamonowy i kwas cynamonowy, które stosowane są w kosmetykach służących do pielęgnacji cery tłustej. Korzystnie działają one także przy leczeniu zmian trądzikowych, rozjaśniają przebarwienia cery, zapobiegają powstawaniu trwałych zmian potrądzikowych, a związki fenolowe cynamonu wykorzystywane są jako naturalne filtry przeciwko nadmiernemu promieniowaniu ultrafioletowemu – podsumowuje profesor.
Warto więc sięgać po rośliny zielarskie, by wspomagać nasz organizm, ale pamiętajmy, że zioła należy spożywać z umiarem – zwłaszcza, jeżeli są używane w celach leczniczych. Najlepiej ich zastosowanie i dawkowanie skonsultować z lekarzem.
MMaks / opr. MatA
Fot. pixabay.com