Konsumenci coraz częściej poszukują produktów naturalnych o właściwościach antyoksydacyjnych, czyli przeciwutleniających, pełniących funkcję żywności prozdrowotnej. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się owoce jagody kamczackiej. Mogą być znakomitą zdrowa przekąską, alternatywą dla lodów czy innych deserów.
Alternatywa dla truskawek
Jagoda kamczacka inaczej zwana lonicerą to suchodrzew jadalny. Jej fioletowo-niebieskie owoce o wydłużonym kształcie i woskowym nalocie zawierają cenne substancje zwalczające wolne rodniki, a także witaminę C oraz żelazo. W smaku przypominają leśne czarne jagody, a mogą być spożywane zarówno w postaci świeżej, jak i przetworzonej.
– Ciekawą alternatywą w stosunku do owoców truskawek – dlatego, że dojrzewająca mniej więcej w tym samym czasie – jest lonicera, czyli suchodrzew jadalny zwany też jagodą kamczacką – mówi dr Iwona Szot z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Jeżeli chodzi o wartości odżywcze to jest to owoc bardzo wartościowy pod względem zawartości witaminy C, która jest podobna jak w truskawce.
– Ponadto ma bardzo dużo antocyjanów, czyli tych barwników, które decydują o jej ciemnym zabarwieniu. I są to składniki, które mają właściwości antyutleniające, które zabezpieczają nasze komórki przed atakiem wolnych rodników, powstających w momencie tzw. stresu oksydacyjnego – dodaje.
Dla amatorów i plantatorów
– Są to owoce typu jagód, czyli stosunkowo miękkie, o ciemnej skórce zabarwionej na granatowo z woskowym nalotem. Obecnie obserwujemy bardzo duże zainteresowanie nie tylko wśród amatorów jeżeli chodzi o tę roślinę, ale również wśród plantatorów. Poszukują oni innych owoców, które mogłyby zainteresować konsumentów. Nie tylko popularne u nas jabłka, gruszki, śliwki, ale także takie, które nadają się do przetwórstwa. Lonicera jest właśnie takim ciekawym produktem, dlatego że jest to owoc ciemno zabarwiony, który przez to może być wykorzystywany do produkcji naturalnych barwników coraz częściej preferowanych przy produkcji tzw. zdrowej żywności – wyjaśnia dr Szot.
– Owoce nadają się do spożycia bezpośredniego, czyli jako deserowe. Aczkolwiek również są bardzo dobrym produktem do sporządzania różnego rodzaju marmolad, soków, przetworów jednogatunkowych, ale możemy je łączyć również z innymi owocami. Bardzo dobre dżemy to połączenie jagody kamczackiej z truskawką – przekonuje ekspert.
Jagoda kamczacka odporna na zimno
To krzew owocowy wytrzymały zarówno na suszę, jak i silny mróz. A może owocować nawet 30 lat. I nie jest trudny w uprawie.
– Jest to bardzo ciekawa roślina z tego względu, że niektóre odmiany dojrzewają jeszcze przed wczesnymi odmianami truskawek. Może być więc cennym źródłem witamin i innych prozdrowotnych składników wczesnym latem, kiedy jesteśmy narażeni na infekcje. Może być uprawiana w naszych warunkach aczkolwiek pochodzi z Syberii, czyli z takich rejonów gdzie temperatury zimą mogą spadać nawet do -50 stopni C. Jest to roślina bardzo wytrzymała na mrozy – podkreśla dr Iwona Szot.
Jolanta i Wojtek, czyli polski superowoc
– Na polskim rynku mamy dostęp do wielu odmian lonicery. Są to często odmiany pochodzenia ukraińskiego, białoruskiego. Ale też doczekaliśmy się naszych polskich odmian takich jak atut, duet, czarna, Wojtek, Jolanta. Obecnie do produkcji towarowej polecana jest odmiana Wojtek, dlatego że krzewy tego suchodrzewu charakteryzują się odpowiednio sztywnymi pędami co ułatwia potem zbiór mechaniczny owoców. Jeżeli chodzi o założenia wielkotowarowe bardzo ważnym czynnikiem, na który zwraca się uwagę jest możliwość mechanicznego zbioru. Ważna jest także równomierność dojrzewania jagód oraz to, jak one utrzymują się na pędzie – dodaje ekspert. – Czy zbyt łatwo się nie osypują i w jaki sposób odchodzą od pędu w momencie np. potrząsania. Odmiana Wojtek jest najbardziej odpowiednią. Ponadto jej owoce charakteryzują się wysoką jakością, są duże i mają bardzo dużo ekstraktu. To ważne, by w momencie zbioru był on na poziomie około 19%.
Owoce jagody kamczackiej – bez względu na odmianę – są naturalnym lekiem o działaniu wzmacniającym i antyseptycznym. Wpływają korzystnie na wzrok i regenerują zmęczenie. Na runku dostępne są już także przetwory z jagody kamczackiej – m.in. naturalne soki.
MMaks / opr. MatA
Fot. Jerzy Opioła, wikipedia.org