Ziołolecznictwo jest jedną z najstarszych znanych człowiekowi metod wspomagania organizmu, a rośliny zielarskie mają właściwości lecznicze. Wśród nich są też te pospolicie uznawane za chwasty. Np. skrzyp polny, który m.in. ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Wzmacnia też włosy, skórę i paznokcie.
Skrzyp polny uznawany jest za uciążliwy chwast. Ale to bardzo znana i wartościowa roślina lecznicza, szeroko też wykorzystywana w kosmetologii. Ziele skrzypu stanowi bogate źródło wielu substancji o działaniu prozdrowotnym. Odwary z ziela stosuje się m.in. w stanach zapalnych dróg moczowych i kamicy, a także przy zaburzeniach przemiany materii.
Niepozorny chwast
– Skrzyp polny to roślina trochę niepozorna. Można jej nie zauważyć. Występuje głównie na nieużytkach, na suchych łąkach i jak nazwa podpowiada – też na polach, a więc wśród innych upraw. jest rodzajem chwastu. On rośnie tam, gdzie inne gatunki już naprawdę nie chciałyby rosnąć, zadowala się glebą jałową, piaszczystą, kwaśną, czasami nawet zbyt wilgotną, a więc tam gdzie uprawy raczej nie ma – mówi doktor ogrodnictwa Arkadiusz Iwaniuk. – Jednocześnie to roślina pospolicie występująca. Teraz może mniej, ale kiedyś była bardzo powszechnie stosowanym lekiem ziołowym.
Długa lista zalet
– Gdybyśmy zaczepi wymieniać te wszystkie zalety czy zastosowania skrzypu to długa lista nam się robi. To niemalże panaceum na wiele równych chorób. Ale po kolei. Przede wszystkim skrzy jest gatunkiem, który pomaga osobom cierpiącym na dnę moczanową. On ułatwia usuwanie nadmiaru moczanów z organizmu, a jednocześnie nie jest jakimś mocno moczopędnym środkiem. Czyli działa łagodnie w tym schorzeniu – podkreśla. – Podobnie może być stosowany przy kamicy moczowej, goźdźcu. Jest środkiem łagodzącym różne objawy. Ale działa też m.in. uszczelniając ściany naczyń krwionośnych. Drugie takie zadanie to przeciwdziałanie różnego rodzaju krwawieniom. A więc jeśli są problemy z żylakami wewnętrznymi, z żylakami odbytu, wrzodami żołądka, owrzodzenie dwunastnicy czy okrężnicy, a nawet jeśli pojawiają się zbyt częste krwawienia z dróg oddechowych, z płuc, z nosa – to herbata ze skrzypu polnego temu może zaradzić.
Preparaty ze skrzypu polnego mogą być używane również zewnętrznie. Mają też działanie uspokajające. – Skrzy ma właściwości uspokajające, przeciwdrgawkowe, a więc takie tonizujące, działające na układ nerwowy. Kolejne zastosowanie skrzypu to działanie przeciwpotne. Jeśli ktoś ma kłopoty z nadmierną potliwością to herbatka ze skrzypu polnego ten problem łagodzi, zmniejsza i jest tu jak najbardziej godna polecenia – radzi ekspert.
– Skrzyp polny może być też stosowany zewnętrznie. Tutaj zarówno w przypadku okładów na stany zapalne, uszkodzenia skóry. Ale też jest stosowany jako specyficzny kosmetyk, który poprawia jakość naszej cery. Stosuje się go najczęściej w przypadku cery naczyniowej, bo flawonoidy wzmacniają naczynka skóry, przestają one pękać więc wyglądają ładniej, nie mamy pajączków właśnie dzięki stosowaniu skrzypu – przekonuje.
Jak stosować skrzyp polny?
– Najlepiej jeśli jest to herbatka, czyli napar. 2 łyżeczki ziela na połowę szklanki, czyli na filiżankę zalewamy wrzątkiem, odstawiamy na 15 minut i 3 razy dziennie można spożywać. Powinna pomagać w tych wszystkich naszych dolegliwościach. Skrzyp najlepiej zbierać ze stanowisk naturalnych. Trudno byłoby założyć hodowlę w ogródku. No chyba że mielibyśmy takie miejsca bardzo piaszczyste i jałowe to można by go hodować. No ale ten ze stanowisk naturalnych – jeśli znamy takie miejsca – na pewno będzie godny polecenia. Trzeba tylko go właściwie rozpoznać.
Warto więc sięgać po rośliny zielarskie, by wspomagać nasz organizm. Ale pamiętajmy, że zioła należy stosować z umiarem – zwłaszcza jeżeli są używane w celach leczniczych. Najlepiej ich zastosowanie i dawkowanie skonsultować z lekarzem.
MMaks / opr. MatA
Fot. pixabay.com