Artur Bielecki kilkanaście lat temu osiedlił się w wyludnionej wsi Sobiatyno w gm. Milejczyce. Sam pochodzi z Łukowa w woj. lubelskim. W Sobiatynie zaczął uprawiać aronię. W tej chwili krzewy rosną tam na powierzchni ok. 40 ha.
Owoce aronii zawierają bardzo duże ilości witamin, minerałów i antyoksydantów, potrzebnych do zachowania zdrowia człowieka. Rolnik swój surowiec do tej pory sprzedawał do zakładów przetwórczych. Z powodu częstych niskich cen od tego roku zamierza częściowo sam przetwarzać owoce na dżemy i soki. Artur Bielecki zaczyna też produkować sadzonki krzewów, głównie aronii, porzeczek oraz żurawiny. Powierzchnia szkółki ma 3 ha.
Od 2024 roku część powierzchni swojego gospodarstwa przeznacza (nawet w pasach plantacji aronii) na łąki kwietne. Uprawę roślin miododajnych chcą też stosować niektórzy okoliczni rolnicy.
Mirosław Romanik wraz z żoną Aliną w Nowokorninie w gm. Hajnówka prowadzą gospodarstwo ekologiczne wyspecjalizowane w produkcji ziół. Na pow. ok. 40 ha uprawiają każdego roku 30-35 gatunków roślin zielarskich. Gospodarstwo produkuje też niewielkie ilości warzyw i owoców.
Zioła są sprzedawane do zakładów przetwórczych albo suszone u siebie w Nowokorninie. Od niedawna niektóre owoce i warzywa Romaniukowie liofilizują. Tak przetworzone owoce, warzywa i wysuszone zioła sami sprzedają np. na targach.
Materiał przygotował Eugeniusz Ryżyk.
Źródło: Polskie Radio Białystok
Fot. pixabay.com