Warzywa i owoce mają wszechstronnie korzystne działanie dzięki zawartości cennych składników pokarmowych – m.in. witamin, składników mineralnych, błonnika pokarmowego oraz fotozwiązków. Coraz większą popularnością cieszy się awokado – owoc niezwykle odżywczy, który może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów, w tym jako zamiennik masła.
Awokado jest bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe i sterole roślinne. Reguluje poziom cholesterolu i wspiera odporność. Ma w sobie również kwas foliowy, a także potas, miedź, fosfor, magnez i żelazo oraz wiele cennych witamin.
Tłuste, ale nie tuczy
– Awokado jest bogate w przeróżne składniki odżywcze, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu – mówi dietetyk Urszula Moskal. – Pierwsze skojarzenie z nim to zazwyczaj duża ilość tłuszczu. Ale trzeb podkreślić jego rodzaj, a więc nienasycone kwasy tłuszczowe, których niestety często w naszej diecie brakuje. Duża zawartość tłuszczu w awokado w połączeniu z błonnikiem pokarmowym daje nam długie uczucie sytości, co zapobiega podjadaniu pomiędzy głównymi posiłkami i jest szczególnie istotne u osób starających się zredukować masę ciała.
Awokado na wysoki cholesterol
– Co oprócz tłuszczu? Szereg witamin: A, C ,E i K oraz witaminy z grupy B – tak jak np. kwas foliowy. Awokado dostarcza także wapnia, potasu i fosforu. Dzięki temu możemy powiedzieć, że wspiera i działa protekcyjnie na nasz układ krwionośny. W szczególności dzięki obecności kwasu oleinowego oraz fitosteroli, które obniżają poziom frakcji cholesterolu LDL, zwiększając jednocześnie frakcję HDL (tzw. dobrego cholesterolu). A zawarty w awokado potas wykazuje działanie obniżające ciśnienie krwi – tłumaczy.
Jak poprawić humor dietą?
– Awokado zawiera kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu, a więc produkty bogate w ten związek powinny występować w jadłospisie każdej kobiety starającej się o dziecko. Ale nie tylko, bo kwas foliowy uczestniczy też w syntezie tzw. hormonu szczęścia – serotoniny. Ta działa kojąco, antydepresyjnie, ale wspiera tez zdrowy i spokojny sen – podkreśla ekspert.
Awokado – owoc do zadań specjalnych
Dzięki dużej zawartości cennych składników awokado może być stosowane u osób cierpiących na wiele chorób cywilizacyjnych. Nazywane jest też owocem młodości. – Zawiera ono mnóstwo substancji przeciwutleniających, czyli takich, które zapobiegają starzeniu się komórek, m.in. luteinę i witaminę A – wspierająca narząd wzroku, selen – niezbędny dla prawidłowej pracy tarczycy, glutation – bardzo istotny w funkcjonowaniu naszej wątroby oraz oczywiście witaminę E – uważaną za witaminę młodości, ponieważ opóźnia ona procesy starzenia się skóry, odżywia, nawilża i regeneruje – wymienia Urszula Moskal.
– Awokado jest też dobrym wyborem cukrzyków i osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Dostarcza niewielką ilość węglowodanów, a właściwie złożone i błonnik, który stabilizuje poziom glukozy we krwi – dodaje.
Co zrobić z awokado? Pomysły i wskazówki
– Niewątpliwą zaletą jest też uniwersalny smak awokado dzięki czemu sprawdzi się on zarówno w różnych potrawach przyrządzonych na słodko, na ostro czy też na słono. W połączeniu z produktami bogatymi w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach pozwoli na ich wchłanianie. Bardzo dobrze sprawdzi się jako zamiennik masła, dodatek do sałatek, koktajli, baź też jako baza dla kremów czekoladowych czy musów owocowych – przekonuje Moskal.
– Należy jednak pamiętać, że awokado utraci swoje właściwości podczas obróbki termicznej. Dlatego lepiej jej unikać. Pamiętajmy także o wysokiej kaloryczności awokado. Więc mimo ogromu argumentów przemawiających za jego spożywaniem, zachowajmy umiar i zdrowy rozsądek – apeluje dietetyk.
Jak kupić dobre awokado?
– Awokado najlepiej wybierać miękkie, „ogonek” powinien lekko odpadać. Wtedy mamy pewność, że owoc jest dojrzały. Twarde awokado, kupione w sklepie, najlepiej położyć np. na na parapecie i obserwować, bo ono lubi szybko dojrzewać. Nie chcemy przesadzić, żeby ono przejrzało. Jeżeli ma w środku ciemną barwę to traci swoje właściwości i walory smakowe oraz estetyczne – ostrzega Urszula Moskal.
Dojrzałe awokado może przechowywać nawet przez kilka dni w chłodnym miejscu, a niewykorzystaną część owocu warto skropić sokiem z cytryny, by nie zmieniło koloru. Awokado można stosować także zewnętrznie – doskonale wpływa na skórę, włosy i paznokcie.
MMaks / opr. MatA
Fot. pixabay.com