Gruszki należą do najbardziej znanych owoców w Polsce. Są bogate w błonnik. Zawierają również witaminy, potas i wiele innych cennych składników. Mają też właściwości lecznicze. Spożywanie gruszek m.in. sprzyja zdrowiu układu sercowo-naczyniowego i korzystnie wpływa na mikroflorę bakteryjną jelit. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Owoce gruszki – choć znane od wieków – wciąż są niedoceniane. Oprócz walorów smakowych mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Dlatego warto je włączyć do diety. Jednak nie mogą być spożywane w nadmiarze.
Czym są komórki kamienne?
– Jesień w pełni więc i na sklepowych półkach, i w sadach pojawiają się gruszki. jest to bardzo ciekawy owoc i warty swojej uwagi – mówi dr inż. Justyna Libera z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – W miąższu gruszki znajdują się tzw. komórki kamienne, które są nasycone solami mineralnymi i przez to mają taką twarda tkankę. Jest to wyczuwalne jak spożywamy gruszkę. Natomiast te komórki kamienne to jest frakcja błonnika, która będzie dość dobrze wpływała na przewód pokarmowy i będzie pomagała się wypróżniać. Z tego też powodu warto było włączyć gruszki do diet osób, które mają problemy z zaparciami. Gruszka ma w swoim składzie dość dużo błonnika, tj. od 10 do 15 procent.
Gruszki nie dla wszystkich
– Ponieważ w owocach gruszki jest dość dużo fruktozy to nie każdy może spożywać te owoce w nadmiarze. Osoby, którzy źle tolerują fruktozę lub osoby, które mają silne zapalenia jelit wymagające stosowanie diety niskobłonnikowej, niskofruktozowej nie powinny spożywać tych owoców. Co do pozostałej grupy – nie ma przeciwwskazań i warto byłoby włączyć ten owoc do codziennej diety – radzi dr Libera.
Jakie gruszki wybierać?
– Wybierając gruszkę należałoby szukać tych egzemplarzy, które są dość twarde. Im dojrzalszy owoc, tym więcej w nich węglowodanów, a mniej kwasów owocowych i pektyn. W związku z tym taka gruszka w pełni dojrzała będzie miała wyższy indeks glikemiczny i będzie tu wyższy wyrzut cukry po konsumpcji takiego produktu w organizmie człowieka. Natomiast jeżeli wybierzemy gruszkę, która jest dość twarda i ma w sobie sporo tych komórek kamiennych, to będzie ona bardzo powoli uwalniała cukry proste do naszego organizmu, a przez to stężenie i glikemia będzie dość niska. Należy pamiętać o tym, że gruszki przejrzałe, z brązowymi plamami nie powinny być spożywane, bo istnieje ryzyko, że plamy na tych owocach nie są naturalne, ale mogą rozwinąć się tam grzyby i mykotoksyny – podkreśla ekspert.
Gruszka może być lekiem
Owoce gruszki są wciąż przedmiotem badań naukowców, które potwierdzają ich właściwości lecznicze. – Gruszki zawierają w sobie duże ilości przeciwutleniaczy, czyli związki fenolowe i flawonoidy, które wyciszają stan zapalony w organizmie, ale mogą też zapobiegać chorobom. Są badania naukowe – co prawda pojedyncze, że w niektórych rodzajach raka spożywanie i gruszek, i jabłek (a więc tych owoców bardzo podobnych do siebie, w których jest sporo błonnika, ale też jest taka substancja, która nazywa się florytyna) może być rekomendowana u osób, które mają właśnie choroby nowotworowe. Okazało się, że ten konkretny związek florytyna – indukował apoptozę, czyli śmierć komórek czerniaka skóry i to już jest dobry wniosek. Oczywiście jest to pojedyncze badanie i należałoby je pogłębić czy rozszerzyć na inne linie komórkowe. Natomiast jest to dla nas taki wyraźny sygnał, że te gruszki są niedoceniane, a mogą być naszym lekiem – tłumaczy dr Libera.
Kto powinien jeść gruszki?
– Konsumpcja gruszek może być też przydatna u osób, które cierpią na biegunki – dodaje. – Okazuje się, że ta duża zawartość garbników może przyczynić się do zatrzymania biegunki, albo do poprawy pracy przewodu pokarmowego. Są badania naukowe, które potwierdzają, że sfermentowany sok z gruszki może wpłynąć korzystnie na poprawę stanu zdrowia u osoby, która ma wrzody żołądka zindukowane bateriami Helicobacter pylori. Oprócz tego są badania, które potwierdzają, że ze względu na to, że gruszka ma w sobie dość dużo potasu to może być to dobry składnik diety u osoby chorującej na nadciśnienie krwi. Ten potas, który w gruszce pokrywa aż 6% naszego dziennego zapotrzebowania, może wpłynąć na obniżenie ciśnienia krwi, a w konsekwencji poprawić inne choroby sercowo-naczyniowe wywołane nadciśnieniem.
Ekstrakty z owoców gruszki znalazły również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Doskonale sprowadzają się w pielęgnacji skóry, wykazując właściwości antybakteryjne i grzybobójcze.
MMaks / opr. MatA
Fot. pixabay.com