Przywrócenie i ochrona bioróżnorodności zabytkowych parków w Polsce i na Ukrainie – to główny cel nowego projektu, którego liderem jest gmina Strzyżewice. Partnerzy z Polski i Ukrainy podpisali umowę grantową w tej sprawie. Projekt zakłada między innymi pielęgnację starodrzewu oraz zakup specjalistycznego sprzętu.
– Idea programu Interreg NEXT Polska – Ukraina pozwala nam tworzyć coś wspólnego – mówi marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. – To nie są wielkie kwoty. Ale pamiętajmy, że bioróżnorodność i ochrona dziedzictwa przyrody jest ważna.
CZYTAJ: Przyjechali na interwencję, musieli ratować życie. Szybka reakcja policjantów
– Projekt będzie realizowany na cennych przyrodniczo terenach w Strzyżewicach, Chełmie, a także na obszarze Ukrainy – we Lwowie i Zimnej Wodzie – mówi wójt gminy Strzyżewice Barbara Zdybel. – Każdy z partnerów przygotuje dokumentację. Jeżeli chodzi o Ukrainę, będzie ona dotyczyła stworzenia trzech ogrodów – pomników sztuki parkowej, natomiast na terenie Zimnej Wody powstania ogrodu botanicznego. Na terenie gminy Strzyżewice będzie to dotyczyło Parku Pamięci Kajetana Koźmiana w Strzyżewicach, zaś w Chełmie rewitalizacji parku położonego na terenie szpitala.
Całkowity budżet projektu wynosi niemal 2,3 mln euro. Z tego kwota dofinansowania unijnego to ponad 2 mln euro.
Liderem projektu jest gmina Strzyżewice, a partnerami: Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Chełmie, wspólnota terytorialna gmina Zimna Woda oraz Wspólnota Religijna Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego Parafii Archikatedry Św. Jerzego w rejonie halickim we Lwowie.
LilKa / opr. ToMa
Fot. Piotr Michalski