Przygotowywanie pisanek to zwyczaj popularny także w Ukrainie. Jajka najpierw są ozdabiane, a później wraz z innymi pokarmami wkładane do wielkanocnego koszyka.
CZYTAJ: Jak za dawnych lat święcono pokarmy w Wielką Sobotę?
– Dawniej symbolika na pisankach była czymś w rodzaju pisma. Niewielu umiało pisać, ale wszyscy chcieli wymieniać się emocjami – mówi Lida Chyr pochodząca ze Lwowa, która prowadzi warsztaty z pisankarstwa w Lublinie. – Ta symbolika to swego rodzaju życzenia dla gospodarza. Malowano na przykład słońce i falistą linię, która symbolizowała deszcz. Rysowano różne romby, które symbolizowały urodzaj, i darowano je, aby życzyć dobrych plonów. Jeśli na przykład była ładna dziewczyna, chłopak mógł namalować róże lub kwiaty i podarować je z życzeniami piękna lub urodzaju. Na pisankach dawanych chłopcom umieszczano natomiast liście dębu lub na przykład jelenie, co symbolizowało męskość, siłę, odwagę – dodaje.
Pisanie pisanek to tradycja przedchrześcijańska, która z czasem przeniknęła do religii chrześcijańskiej i stała się ważnym elementem kultury.
Zobacz, jak artysta Mariusz Dubiel ozdabia swoje pisanki współcześnie:
KovA / opr. PaW
Fot. pixabay.com