– Polska pozostanie w gronie największych beneficjentów unijnych środków, choć nowy budżet nie w pełni uwzględnia oczekiwana rolników – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało swoje stanowisko w sprawie projektu unijnego budżetu na lata 2028-2034.
W czwartek, 16 lipca 2025 r. Komisja Europejska opublikowała komunikat w sprawie Wieloletnich Ram Finansowych UE na lata 2028-2034, a komisarz ds. rolnictwa Christophe Hansen przedstawił ramowy projekt budżetu Wspólnej Polityki Rolnej.
Jak głosi komunikat Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z pierwszych informacji wynika, że „proponowane ramy finansowe utrzymują Polskę w gronie największych beneficjentów unijnego budżetu, co oznacza, że jako kraj będziemy dysponować znacznymi, być może największymi środkami, które podlegać będą w większym stopniu krajowym mechanizmom podziału”.
Ministerstwo stwierdza również, iż projekt budżetu zawiera dostosowania instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej do nowych uwarunkowań i wyzwań, jednocześnie daje możliwości kontynuacji form wsparcia, z których obecnie korzystają rolnicy. Dotyczy to płatności bezpośrednich, działań na rzecz klimatu i środowiska, inwestycji w gospodarstwach, płatności dla małych gospodarstw i młodych rolników, płatności ONW (dla osób gospodarujących na terenach nie sprzyjających rolnictwu).
– Podział środków na realizację poszczególnych celów – lokowanych dotąd w II filarze – dokonywany będzie na poziomie krajowym i, jak się przewiduje, zyska wsparcie z budżetu krajowego. Taki mechanizm pozwala na większą elastyczność decyzji krajowych, co do sposobu finansowania działań na rzecz rozwoju obszarów wiejskich. Oznacza to, że np. wydatki na rozwój infrastruktury na obszarach wiejskich będą realizowane przy wsparciu z Polityki Spójności ukierunkowanej na wsparcie regionów słabiej rozwiniętych, takich jak np. obszary po byłych PGR-ach. Z kolei w ramach Europejskiego Funduszu Konkurencyjności finansowaniem będą mogły zostać objęte także inwestycje związane z sektorem rolnym i biogospodarką – przekazuje ministerstwo.
Stwierdza jednocześnie, iż przewidywany projekt nie w pełni uwzględnia oczekiwania rolników.
Zapewnia także, że to dopiero początek uzgodnień i konsultacji dotyczących projektu, które będą się toczyły zarówno na szczeblu krajowym, jak i unijnym. Zaś priorytetem działań resortu pozostaje bezpieczeństwo żywnościowe – zapewniane przez polskich rolników – oraz konkurencyjność i dochodowość ich działalności. – Dlatego w dalszych pracach będziemy dążyć do uzyskania skutecznych mechanizmów podziału środków na ten cel, zapowiadanych w ramach puli funduszy krajowych – dodaje resort.
Przekazuje także, że przygotowuje szczegółowy plan konsultacji i spotkań z przedstawicielami organizacji rolniczych oraz podmiotami sektora rolno-spożywczego w sprawie nowego budżetu Wspólnej Polityki Rolnej.
RL / opr. ToMa
Fot. pixabay.com