Rekordowe wsparcie otrzymała Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie. Dzięki decyzji Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej będzie mogła zrealizować inwestycję, dzięki której zwiększy produkcję.
Jak mówił podczas konferencji prasowej w Grajewie minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk, ułatwi to rozwój spółdzielni. – ?W gospodarce, kiedy ktoś stoi w miejscu to znaczy, że się cofa. My widzimy tę konieczność, z punktu widzenia resortu odpowiedzialnego za gospodarkę i znaczenie tego rozwoju dla całej gospodarki. Stąd cieszę się, że jedno z działań pomocowych, które mamy w ramach ministerstwa działa na rzecz Mlekpolu. Jedna z 268 decyzji tylko od 1 stycznia. Dzięki temu nowa inwestycja zyska wsparcie – podkreślał Paszyk.
– Nie są to pieniądze, które trafią na konto spółdzielni, ale ułatwią zrealizowanie inwestycji wartej ponad 400 milionów złotych – wyjaśniał prezes Mlekpolu Tadeusz Mroczkowski. – To są pieniądze, które będziemy mogli sobie odliczyć od podatku. Kwota jest znaczna, to jest ponad 160 milionów złotych. Nasza inwestycja to rozbudowa działu konfekcjonowania sera, zakup kolejnych linii produkcyjnych, automatyzacja procesów, szczególnie związane z cyfryzacją i zwiększenie powierzchni magazynowych, czyli budowa magazynu z automatyzacją procesów – wymieniał Mroczkowski.
– Taka inwestycja jest ważna dla całego regionu – dodał wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski. – ?Województwo podlaskie stoi mlekiem, ale też przetwórstwem mleka. Są tu największe zakłady w Polsce, jedne z nowocześniejszych w Europie. Ale ciągle ta branża potrzebuje wsparcia, nowych inwestycji i ta informacja, że zakład w Grajewie otrzymuje duże wsparcie jest bardzo dobra dla całego regionu – zaznaczył Krajewski.
O tym, jak duże jest to wsparcie mówił też prezes SSSE Cezary Cieślukowski. – Dla Strefy jest to powód do wielkiej radości i dumy, że mogliśmy przekazać decyzję o wsparciu olbrzymiej inwestycji, którą realizuje Mlekpol. W prawie 30-letniej historii Strefa wsparła ponad 400 inwestycji, ale ta jest największa – podkreślał Cezary Cieślukowski.
Inwestycja ma być gotowa do końca 2027 roku.
PW / red: bs / opr. MatA (źródło: Polskie Radio Białystok)
Fot. Paweł Wądołowski (PRB) – materiał nadesłany