Tylko do 27 lipca 2025 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa producenci trzody chlewnej mogą się ubiegać o wsparcie na wdrożenie w gospodarstwach rozwiązań w zakresie rolnictwa 4.0. W budżecie Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności na ten cel zarezerwowano 210 mln zł.
O pomoc mogą się ubiegać producenci rolni, którzy w ciągu roku przed rozpoczęciem naboru (14 lipca 2025 r.) zgłosili urodzenie i oznakowanie od 200 do 20 tysięcy świń.
Wyższa refundacja dla młodych rolników
Maksymalna wysokość dofinansowania inwestycji wynosi 200 tys. zł. Młodzi rolnicy (poniżej 41. roku życia) lub osoby prowadzące hodowlę ekologiczną mogą liczyć na zwrot 80 proc. kosztów kwalifikowanych. W przypadku pozostałych wnioskodawców refundacja została ustalona na poziomie 65 proc. poniesionych wydatków.
Planowane przedsięwzięcia – zakup nowych maszyn, sprzętu lub oprogramowania oraz ich montaż i instalacja – muszą być związane np. z:
– monitorowaniem dobrostanu,
– optymalizacją żywienia,
– kontrolą rozrodu,
– zarządzaniem środowiskiem chlewni,
– automatyzacją produkcji.
Inwestycje nie mogą rozpocząć się przed dniem złożenia wniosku o pomoc i muszą być zakończone do 31 marca 2026 r.
Termin i zaliczka
Wnioski o przyznanie pomocy należy składać wyłącznie elektronicznie za pośrednictwem PUE ARiMR do 27 lipca 2025 r. Na tym etapie można się też ubiegać o przyznanie 50-procentowej zaliczki, która pozwoli rozpocząć realizację zaplanowanej inwestycji.
Szczegóły są dostępne na stronie internetowej www.gov.pl/arimr/.
Źródło: ARiMR / RL / opr. MatA
Fot. pixabay.com