Połączyli naukę, biznes i innowacyjne pomysły. Chodzi o uczestników NatureTech Forum w Białymstoku, którzy dyskutowali o przyszłości rolnictwa i biotechnologii oraz o innowacjach w tych dziedzinach.
Na Politechnice Białostockiej przedsiębiorcy i producenci rolni z regionu spotkali się z przedstawicielami władz rządowych i samorządowych oraz z naukowcami.
Forum zostało zorganizowane przez NatureTECH Centrum Badań Produktów Naturalnych oraz Centrum Transferu Technologii Politechniki Białostockiej. Była to przestrzeń do rozmowy o przyszłości rolnictwa, żywności, biotechnologii oraz innowacji opartych na zasobach naturalnych.
Uczestnicy rozmawiali w formie speed date, czyli w krótkich, kilkuminutowych spotkaniach. Tak by w tym czasie wymienić się pomysłami, potrzebami i swoimi planami.
– To są, można powiedzieć, takie krótkie randki. Chcieliśmy, by przedsiębiorcy w szybkiej formie mogli wzajemnie się poznać, wymienić obserwacjami. By mogli również porozmawiać z władzami samorządowymi i rządowymi, które decydują o dotacjach i planach – tłumaczy organizatorka forum dr. Ewa Zapora z Politechniki Białostockiej.
W forum wziął również udział minister rolnictwa i rozwoju wsi Stefan Krajewski.
– Żeby wzmacniać konkurencyjność i odporność na kryzysy rolnictwa i przetwórstwa powinniśmy wykorzystywać innowacyjne rozwiązania. Musimy wykorzystywać osiągnięcia nauki i biznesu, by tworzyć wspólne projekty – mówi minister Stefan Krajewski.
Przedsiębiorcy z sektora agro-food-biotech mieli okazję porozmawiać m.in. z naukowcami z Politechniki Białostockiej, ministrem rolnictwa i rozwoju wsi oraz przedstawicielami samorządu województwa.
KK / red: gl / opr. MatA (źródło: Polskie Radio Białystok)
Fot. NatureTech Forum w Białymstoku, 22.06.2026, fot. Kacper Kusznerko













