Moda na zdrowy styl życia spowodowała większe zainteresowanie żywnością naturalną bez sztucznych dodatków – taka jak superfoods. To produkty, które nie tylko dostarczają nam wartości odżywczych, ale także ich spożywanie ma potwierdzony efekt prozdrowotny. Mogą w pełni zastąpić dostępne na rynku suplementy diety. To m.in. owies i jego przetwory, w tym różnego rodzaju płatki owsiane.
Płatki owsiane są super
Superżywność to produkty, które wzmacniają system immunologiczny i działają prewencyjnie obniżając ryzyko powstawania wielu chorób cywilizacyjnych jak choroby nowotworowe czy schorzenia układu sercowo-naczyniowego. Owies i jego przetwory zawierają cenne składniki mineralne i witaminy. Płatki owsiane można dodawać do różnych potraw jak koktajle czy dania mięsne albo przyrządzić z nich pożywną owsiankę.
– Płatki owsiane znane są w naszej diecie od bardzo dawna. Przez wiele lat było to powszechne danie śniadaniowe, zaliczane właśnie do tej galanterii. To produkt do tej pory bardzo lubiany przez wiele osób i spożywany nawet każdego dnia – mówi dr inż. Anna Wirkijowska z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Zaliczany jest do produktów zbożowych, które powinny być w naszej diecie każdego dnia, w związku z czym znajduje się w dolnych partiach piramidy prawidłowego żywienia.
Jakie płatki wybierać?
– Jeżeli chodzi o grupę płatków owsianych, zaliczanych do typu hot meals (czyli produktów wymagających pewnej obróbki termicznej przed spożyciem) to często jest to odstraszające konsumentów przed zjadaniem każdego dnia tego produktu. W przypadku płatków owsianych mamy do wyboru różny asortyment. Mogą to być płatki:
1) górskie – powstają z krojonego lub łamanego ziarna;
2) zwykłe – powstałe poprzez spłatkowanie odpowiednio przygotowanego całego ziarniaka owsa pozbawionego plewki; to produkt całoziarnowy, który jest bardzo pożądany w naszej diecie, ale wymaga najdłuższej obróbki przed spożyciem (to jednak tylko krótkie gotowanie, a nie wielogodzinny proces i około 10 minut jest w zupełności wystarczające);
3) błyskawiczne – poddaje się dodatkowo w procesie produkcji działaniu gorącej pary wodnej, przez co najszybciej miękną przy zalewaniu wodą.
Produkty te różnią się między sobą granulacją, czyli stopniem rozdrobnienia. Im grubsze płatki, tym więcej czasu powinniśmy poświęcić na obgotowanie.
Jak przygotować nocną owsiankę?
Inną techniką obróbki termicznej jest zaparzanie płatków. – Możemy je zalać gorącą wodą lub mlekiem, przykryć pokrywką lub talerzykiem i pozostawić do namoczenia. Jest to bardzo fajny sposób. Możemy to zrobić nawet wieczorem, a na śniadanie spożywać. Możemy takie płatki zalać i chłodną wodą, a przez noc one sobie spokojnie namokną i będą miękkie do spożycia. Warto wcześniej zaplanować taki posiłek – radzi dr inż. Wirkijowska.
Bezcenny „super-błonnik” w płatkach
– Pamiętajmy, że w przypadku ziarna owsa szczególnie cennym składnikiem są beta-glukany, które są składnikiem błonnika pokarmowego rozpuszczalnego i mają szerokie zastosowanie jeżeli chodzi o profilaktykę i leczenie chorób cywilizacyjnych dietozależnych typu:
– cukrzyca,
– miażdżyca,
– otyłość,
– nadwaga,
– nowotwory.
Płatki przyspieszają pasaż treści jelitowej, regulują procesy związane z trawieniem. Jest to naprawdę bardzo cenny składnik żywności, ale jak sama nazwa wskazuje – są to składniki rozpuszczalne, czyli przechodzą z płatków do roztworu. Uczulam więc, aby gotując owsiankę, jeżeli ktoś nie przepada za spożywaniem tej wody, która jest dosyć lepka i nie każdemu taka konsystencja odpowiada, wówczas zalewajmy płatki owsiane taką ilością, żeby cała woda została wchłonięta i spożywajmy je w tej postaci – zaleca ekspert. – Przy odcedzaniu owsianki – wszystko jedno czy będzie ona z płatków całoziarnowych czy zwykłych, czy to będą górskie lub błyskawiczne – to te najcenniejsze składniki tak naprawdę wylewamy – dodaje.
Jak przechowywać płatki owsiane?
– Przechowywanie suchych płatków, służących nam do przygotowania owsianki, jest takie jak typowych produktów zbożowych. Musi to być suche miejsce, najlepiej szczelnie zamknięte opakowanie – specjalnie dedykowane do żywności lub tradycyjne, czyli szklany pojemnik – radzi dr inż. Anna Wirkijowska.
Owies to nie tylko tradycyjna owsianka, ale także kasza owsiana, która charakteryzuje się dość łagodnym smakiem. Można ją gotować zarówno na sypko, jak i zastosować do przygotowania tradycyjnego kaszotto.
MMaks / opr. MatA
Fot. pixabay.com