Kawa zbożowa cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zwłaszcza wśród osób, które odżywiają się zdrowo. Ale na rynku pojawiają się także i inne produkty, które stanowią alternatywę dla tradycyjnej czarnej kawy. To między innymi kawa z korzenia cykorii czy też z korzenia mniszka lekarskiego. Co warto o nich wiedzieć?
Co zamiast kofeiny?
Kawa z korzenia mniszka lekarskie zachowuje podobne właściwości jak kawa naturalna i ma działanie prozdrowotne. Powstaje po specjalnej obróbce prażonego korzenia.
– Kawa z mniszka lekarskiego to zdrowy substytut tradycyjnej kawy, znany z licznych korzyści zdrowotnych – mówi dr inż. Dorota Teterycz z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Jest ona idealna dla osób unikających kofeiny. Jest bogata w minerały takie jak potas, magnez, fosfor, wapń, żelazo, mangan i miedź. Zawiera również inulinę, która wspiera zdrowie jelit. Diabetykom może pomagać w regulacji poziomu glukozy we krwi, a regularne spożywanie wspomaga detoksykację organizmu.
Jak przyrządzić kawę z mniszka lekarskiego?
– Kawę z mniszka przygotowuje się z korzeni rośliny, które trzeba najpierw dokładnie oczyścić, osuszyć, a następnie delikatnie podpiec. Zmielone korzenie zaparza się podobnie jak tradycyjną kawę, zalewając wrzątkiem i pozostawiając na kilka minut. Można dodać mleko, cukier lub przyprawy takie jak cynamon czy wanilia, aby wzbogacić smak napoju – radzi.
– Regularne spożywanie kawy z mniszka wspiera układ pokarmowy, poprawia metabolizm, wzmacnia układ odpornościowy, a także działa detoksykacyjnie. Jej łagodny wpływ na żołądek sprawia, że jest odpowiednia dla osób z wrzodami lub nadkwasotą – podkreśla ekspert. – Oprócz spożywana jako napój, kawa z mniszka może być używana jako składnik deserów, wypieków czy koktajli, dodając unikalnego smaku i wartości odżywczych. Przykładowo można ją dodawać do ciast, ciasteczek, lodów i smoothie, co wzbogaci te potrawy o dodatkowe minerały i prozdrowotne właściwości.
Kto nie powinien pić mniszkowej kawy?
– Chociaż kawa z mniszka ma wiele zalet zdrowotnych, należy pamiętać, że nie jest dla każdego. Osoby z alergiami na rośliny z rodziny astrowatych powinny jej unikać. Ponadto nadmierne spożycie może prowadzić do efektów ubocznych takich jak na przykład podrażnienia żołądka – ostrzega dr Teterycz.
Dlaczego warto pić kawę z cykorii?
Kawa z korzenia cykorii jest bogata w inulinę. To naturalny prebiotyk potrzebny do rozwoju tzw. dobrych bakterii. – Kawa z korzeni cykorii jest źródłem bioaktywnych związków, które odgrywają istotną rolę w prewencji i wspomaganiu leczenia chorób dietozależnych. Jest również dobrą opcją dla osób z dolegliwościami, które wymagają unikania kofeiny – takimi jak refluks żołądkowo-przełykowy czy choroba wrzodowa – wyjaśnia.
– Korzeń cykorii jest bogatym źródłem substancji bioaktywnych takich jak inulina, flawonoidy, witaminy czy składniki mineralne. Dzięki korzystnemu profilowi spożywczemu cykorii przypisuje się szereg właściwości prozdrowotnych takich jak działanie: hepatoprotekcyjne, przeciwzapalne, zapobieganie hiperglikemii, wsparcie dla pracy jelit oraz przeciwnowotworowe – wymienia dr inż. Dorota Teterycz.
Szereg korzyści zdrowotnych
– Inulina z korzenia cykorii jest prebiotykiem wspierającym rozwój mikroflory jelitowej. Inulina z cykorii powszechnie uznawana za naturalny składnik żywności klasyfikowana jest jako rozpuszczalny błonnik pokarmowy w większości europejskich przepisów. Badania potwierdziły jej liczne korzyści zdrowotne – w tym regulacje poziomu lipidów we krwi, zmniejszenie ryzyka wielu chorób przewodu pokarmowego, zwiększenie wchłaniania składników mineralnych, regulacje apetytu, działanie immunomodulujące, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe i antyoksydacyjne – wylicza ekspert.
– Inulina jest szeroko stosowana jako niskokaloryczny słodzik, substytut tłuszczu oraz składnik poprawiający konsystencję żywności. Znajduje również zastosowanie w kosmetykach i detergentach jako stabilizator emulsji oraz w produktach do pielęgnacji skóry dzięki swoim właściwościom prebiotycznym, wspierającym zdrową florę bakteryjną – dodaje dr Teterycz.
– Badanie wykazały, że picie ekstraktu z korzenia cykorii na poziomie około 300 mililitrów dziennie przez 4 tygodnie obniżało stężenie hemoglobiny glikowanej we krwi, która odzwierciedla średni poziom glukozy we krwi w ciągu ostatnich 3 miesięcy. Dodatkowo udowodniono jego korzystny wpływ na perystaltykę jelit oraz regularność wypróżnień – zaznacza.
Którą kawę z cykorii wybrać?
– Na rynku dostępne są różne rodzaje kawy z cykorią:
- rozpuszczalne
- nierozpuszczalne
- w kapsułkach.
Zaleca się wybieranie produktów składających się wyłącznie z cykorii, bez dodatków takich jak np. cukier. Dostępne są również kawy tradycyjne z dodatkiem ekstraktu z cykorii, które są bezpieczne pod warunkiem, że zawierają tylko wymienione składniki – podsumowuje dr inż. Dorota Teterycz.
Inna alternatywą dla klasycznej czarnej kawy jest kawa daktylowa – produkowana z prażonych pestek daktylowca, która m.in. reguluje poziom cukru we krwi, a także kawa z żołędzi (zwana żołędziówką), która zawiera szereg cennych minerałów i pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego.
MMaks / opr. MatA
Fot. pixabay.com