Rośliny zielarskie przyprawowe – obok walorów smakowych i zapachowych – zawierają szereg ważnych składników mineralnych i witamin. Warto po nie sięgać, bo to naturalne i zdrowe dodatki. Mają zastosowanie w kuchni – jako przyprawy do potraw, ale także posiadają właściwości lecznicze. M.in kardamon wspiera odporność i pomaga w walce z przeziębieniami. Zaś daktyl indyjski może łagodzić ból i stany zapalne.
Kardamon służy zdrowiu
Kardamon to przyprawa korzenna. Reguluje procesy trawienne, pomaga w walce z przeziębieniami, odświeża też oddech. Ma charakterystyczny kamforowy aromat i ostry smak. To znakomity dodatek do potraw, kiszonek czy sosów.
– Nasiona kardamonu – jako aromatyczna przyprawa – znane były już w starożytnej Grecji i Rzymie. A w średniowieczu przypisywano im bardzo szerokie właściwości lecznicze – mówi prof. Renata Nurzyńska-Wierdak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Dzisiaj używamy nasion kardamonu jako aromatycznej przyprawy, która ma specyficzny kamforowy aromat i ostry korzenny smak. Nie tylko wzbogaca smak potraw, ale także działa leczniczo. Działa wzmacniająco na żołądek, pobudza apetyt.
Zielony czy biały?
– Przede wszystkim nasiona kardamonu używane są do aromatyzowania ciast, czekolady, likierów, ale także i potraw mięsnych czy z warzyw. Nasiona kardamonu są składnikiem różnych mieszanek przyprawowych m.in curry. Na rynku znajduje się kilka rodzajów kardamonu, które mają różną wartość, różnią się jakością, a także ceną. Za najlepszy uznawany jest kardamon zielony. Jest on bardzo aromatyczny, o świeżym, cytrynowym zapachu. Nieco ostrzejszy jest kardamon biały. Ta nazwa związana jest z procesem wybielania owoców, które mają bardzo atrakcyjną biało-kremową barwę. Natomiast nasiona, które znajdują się wewnątrz owocu pozostają czarne lub jasnobrązowe. Kardamon biały jest nieco ostrzejszy w smaku niż kardamon zielony, ale również ceniony i używany jako wartościowa i aromatyczna przyprawa – podkreśla.
Tamaryndowiec indyjski – dobroczynny strąk
Daktyl indyjski to wiecznie zielone drzewo. Owoce tej egzotycznej rośliny stanowią znakomity dodatek do różnego rodzaju dań. Ale ta ceniona azjatycka przyprawa ma też właściwości lecznicze.
– Daktyle są znanymi i bardzo lubianymi owocami. Natomiast z pewnością mniej znany jest daktyl indyjski. Jest to druga nazwa tamaryndowca indyjskiego – rośliny, która pochodzi ze wschodniej Afryki i południowej Azji – mówi prof. Renata Nurzyńska-Wierdak. – Strąki tamaryndowca – zwane daktylami indyjskimi – zbierane są przed dojrzeniem lub gdy są w pełni dojrzałe. Po ich zmiażdżeniu powstaje swoista czerwono-brązowa masa, która – podobnie tak jak strąki w całości – dostępna jest na rynku przypraw. Sprzedawane jednak daktyle indyjskie są głównie w postaci koncentratu albo miękkich prasowanych brył z częściowo wysuszonych strąków. Suszone kawałki owoców należy przed użyciem namoczyć w wodzie – zaleca ekspert.
Daktyl indyjski jako lek
– Owoce tamaryndowca używane są do produkcji różnych mieszanek przyprawowych, a także gotowych sosów. Jest to bardzo popularna i ceniona przyprawa azjatycka. Stąd też i w kuchni azjatyckiej, która powoli coraz szerzej rozpowszechnia się w Europie także ma swoje miejsce. Owoce tamaryndowca nie tylko stosowane są w celach przyprawowych. Działają także korzystnie na organizm człowieka: łagodnie przeczyszczająco. Stosowane są w Indiach jako lek przeciw dyzenterii, jako środek witaminizujący, a także w schorzeniach wątroby i nerek – wymienia dr Nurzyńska-Wierdak.
Warto więc sięgać po ziołowe przyprawy, które wspomagają nasz organizm. Ale pamiętajmy: by miały dobroczynne działanie trzeba je stosować w niewielkich ilościach.
MMaks / opr. MatA
Fot. pixabay.com