Zioła, czyli rośliny zielarskie – obok walorów smakowych i zapachowych – zawierają też szereg ważnych składników mineralnych i witamin. Warto po nie sięgać, bo to naturalne i zdrowe dodatki. Np. wanilia zanana jest nie tylko jako aromatyczna przyprawa, ale także jako środek przeciwbólowy i rozkurczowy. Zaś szafran od wieków uważany jest za cudowne panaceum na wiele dolegliwości.
Szafran – najdroższa przyprawa na świecie
Szafran najczęściej wykorzystywany jest do przyprawiania ryżu, owoców morza i różnych gatunków ryb, a także zup czy ciast. To roślina nie tylko barwiąca, ale również lecznicza. A to za sprawą olejków eterycznych.
– Szafran, czyli wysuszone i sproszkowane znamiona słupków kwiatów szafranu uprawnego zawierają żółty barwnik – krocynę i to sprawia, że przyprawa ta ma również właściwości barwiące – mówi prof. Renata Nurzyńska-Wierdak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Szafran wykorzystywany jest do barwienia ciast, ryżu, ale także tkanin.
– Właściwości przyprawowe szafranu są znane od wieków. Jest to przyprawa, która kiedyś była wykwintną i bardzo elegancką. Obecnie możemy już korzystać z tej przyprawy, ponieważ jest ona znacznie popularniejsza i nie aż tak kosztowna jak to było w dawnych czasach – dodaje.
Antynowotworowe działanie szafranu
– Szafran ma nie tylko właściwości przyprawowe i barwiące, ale ma także bardzo cenne działanie lecznicze. Działa:
– antyoksydacyjnie,
– przeciwzapalnie,
– uspakajająco,
– przeciwbólowo.
Co więcej – w ostatnim czasie stwierdza się pewne możliwości wykorzystania szafranu w leczeniu nowotworów. Ponieważ silne działanie antyoksydacyjne związane jest także z właściwościami przeciwnowotworowymi. Ponadto szafran obniża ciśnienie krwi, więc jest bardzo korzystny w zapobieganiu schorzeń układu sercowo-naczyniowego – podkreśla ekspert.
Wanilia nie ma sobie równych
Wanilia w Europie została rozpowszechniona w XVI i XVII wieku. Jest znana jako środek rozkurczowy i przeciwbólowy, stosowana także przy kaszlu. Zawiera bardzo cenną i aromatyczną wanilinę.
– Wanilia jest owocem wanilii płaskolistnej – rośliny z rodziny storczykowatych. Jest to jedna z najaromatyczniejszych przypraw świata. Jej smak jest przyjemny, gorzkawy i aromatyczny, natomiast zapach nieporównywalny z żadną inną przyprawą. Owoc wanilii, który zostanie już poddany procesowi fermentacji, zawiera aromatyczne substancje, z których najważniejszą jest wanilina. Po zakończonej fermentacji owoce zawierają do 3% waniliny, a także 35 innych związków zapachowych. 1 gram waniliny wyczuwany jest już w 10 milionach metrów sześciennych powietrza. Dla przykładu przeciętny pokój ma około 50 metrów sześciennych powietrza. Stąd też wanilina i owoc wanilii jest bardzo ceniony w produkcji perfumeryjnej i kosmetycznej, gdzie wzbogacone produkty tym wspaniałym aromatem są bardzo poszukiwane – tłumaczy prof. Renata Nurzyńska-Wierdak.
Pachnie i leczy
– Wanilina jest substancją nie tylko aromatyczną, ale także aktywną biologicznie. Ma zdolność do zmniejszania uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem rentgenowskim i ultrafioletowym, działa przeciwnowotworowo, przeciwdrobnoustrojowo, przeciwanemicznie, przeciwutleniająco. W tradycyjnych zastosowaniach wanilia znana jest jako środek przeciwbólowy i rozkurczowy, przeciwwrzodowy, uspokajający i zapobiegający próchnicy. Wanilia jest również stosowana w leczeniu chorób dróg oddechowych, przy kaszlu, w dolegliwościach żołądkowych. Ponadto znana i stosowana jest jako środek smakowy w przemyśle spożywczym, perfumeryjnym i farmaceutycznym. Jednym słowem: aromatyczna przyprawa o cennych działaniach leczniczych – podsumowuje profesor.
Warto więc sięgać po ziołowe przyprawy, ale pamiętajmy: by miały dobroczynne działanie na organizm człowieka, należy stosować je w niewielkich ilościach.
MMaks / opr. MatA
Fot. pixabay.com