Ponad 30 grup artystycznych walczy o zwycięstwo w 15. Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów i Grup Kolędniczych w Lublinie. To okazja m.in. do wysłuchania zarówno tych bardziej jak i tych mniej znanych kolęd czy pastorałek z całej Polski.
W programie imprezy znalazły się także: koncert Lubelskiej Orkiestry Rodzinnej, ogłoszenie wyników przeglądu oraz wręczenie odznaczeń przyznanych przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
– Powinniśmy kultywować tę tradycję – mówi Agnieszka Rykała z Zespołu Kumowianki z Kumowa Majorackiego w gminie Leśniowice, powiat chełmski. – Tak jak kiedyś kolędy były śpiewane, przekazywane w domach na Wigilię całą rodziną, aby kolejne pokolenie po nas pamiętało, że kiedyś tak było i żeby również robiło to samo co my.
– Chodzi o to, żeby zespół śpiewał te kolędy, które były śpiewane w jego regionie 100, 200 lat temu i te zespoły tu przyjeżdżają – mówi Czesław Warda, prezes Stowarzyszenia „Nasz Piast”, które jest organizatorem Ogólnopolskiego Przeglądu Zespołów i Grup Kolędniczych. – Niech tu o same kolędy, ale przy okazji pielęgnowanie tradycji, patriotyzmu, polskości.
Przegląd odbywa się w Domu Kultury Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Wallenroda. Finał przeglądu o godzinie 15:00.
MaTo / opr. AKos
Fot. Piotr Michalski