Rolnicy, którzy hodują świnie, bydło, owce, kozy, konie lub drób i ubezpieczyli posiadane zwierzęta od ryzyka wystąpienia co najmniej jednej z kilkudziesięciu chorób zakaźnych, mogą ubiegać się w o refundację 70 procent opłaconej składki. Wnioski są przyjmowane do 28 lutego 2025 roku.
Dla kogo wsparcie?
Rolnicy, którzy chcą wnioskować o taką pomoc, powinni dysponować nieruchomością, na terenie której prowadzona jest działalność rolnicza. Muszą także mieć ubezpieczonych co najmniej:
– 1000 sztuk rzeźnych (kurcząt, gęsi, kaczek, perlic, indyków lub drobiu mięsnego),
– 14 sztuk świń,
– 4 sztuki bydła, owiec, kóz lub koni.
Jakie choroby obejmuje ubezpieczenie?
Polisa powinna dotyczyć ryzyka wystąpienia u zwierząt jednej z kilkudziesięciu chorób. To m.in.:
– pryszczyca,
– klasyczny pomór świń,
– afrykański pomór świń,
– wysoce zjadliwa grypa ptaków,
– ospa owiec lub kóz;
– gruźlica bydła
– wścieklizna
– bąblowica
– salmonellozy odzwierzęcej
– włośnicy
– wirusowej biegunki bydła.
Jaka refundacja?
Wsparcie przyznawane jest w formie refundacji 70% opłaconej składki. Warunkiem jest, by z umowy ubezpieczenia wynikało, że wypłata odszkodowania nastąpi w przypadku wystąpienia ponad 20% strat w produkcji zwierząt.
Okres objęty polisą nie może rozpocząć się przed 1 stycznia 2024 roku. Starający się o dofinansowanie nie powinien korzystać z innych dopłat do ubezpieczenia.
Nabór trwa do jutra (28.02), a wnioski o przyznanie pomocy można składać wyłącznie za pośrednictwem formularza udostępnionego na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR.
Źródło: ARiMR / RL / opr. MatA
Fot. pexels.com