AGRORADIO
  • Strona główna
  • Wiadomości
    • LUBELSKIE
    • PODKARPACKIE
    • PODLASKIE
    • POLSKA
    • ŚWIAT
  • Na zdrowie
  • Bądź EKO!
    • Ekoradio Lublin
    • Poradnik działkowca
    • Żyj zdrowo
  • Dotacje
  • Galerie
  • Kontakt
  • Strona główna
  • Wiadomości
    • LUBELSKIE
    • PODKARPACKIE
    • PODLASKIE
    • POLSKA
    • ŚWIAT
  • Na zdrowie
  • Bądź EKO!
    • Ekoradio Lublin
    • Poradnik działkowca
    • Żyj zdrowo
  • Dotacje
  • Galerie
  • Kontakt
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
AGRORADIO
Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki

AGRORADIO > Na zdrowie > Nadciąga pierwsza fala upałów w Lubelskiem! Ta pogoda może być groźna

Nadciąga pierwsza fala upałów w Lubelskiem! Ta pogoda może być groźna

przez Redakcja
2026-06-22
w Na zdrowie
DCIM\289MEDIA\DJI_0969.JPG

DCIM\289MEDIA\DJI_0969.JPG

Share on FacebookShare on Twitter

Po dość chłodnym okresie do województwa lubelskiego nadciągnął żar z nieba. W piątek (19.06) jest jeszcze poniżej 30 stopni, ale już w weekend termometry pokażą nawet 33 stopnie Celsjusza w cieniu. Taka pogoda, choć przez wielu wyczekiwana, może być też groźna.

Z upałami borykają się już mieszkańcy zachodniej Polski, a w sobotę (20.06) także w województwie lubelskim zobaczymy na termometrach ponad 30 stopni Celsjusza.

CZYTAJ: Upały wracają do Polski. Temperatura wzrośnie nawet do 35°C

– Taka temperatura może stanowić zagrożenia – mówi zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa Mieszkańców i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Lublin, Dariusz Krzysztofik. – Jeżeli są duże upały to powinniśmy ich unikać – szczególnie jeśli mamy choroby serca. Powinniśmy unikać wychodzenia między godz. 12 a 16 na zewnątrz w miejsc nieocienione, bez nakrycia głowy. Powinniśmy się wtedy ubierać w zwiewne ubrania o jasnych kolorach a nie ciemnych. Winniśmy też przykryć głowę, co jakiś czas napić się wody.

 

 

W sobotę (20.06) ciepłe powietrze będzie stopniowo obejmowało coraz większe obszary Polski. Wprawdzie w sobotę nie będzie aż takiego upału jak w zachodniej części kraju, gdzie spodziewamy się nawet 34, a lokalnie nawet 35 stopni. Natomiast na Lubelszczyźnie sobota będzie bardzo ładna, z bardzo słabym, spokojnym wiatrem i bardzo wysoką temperaturą. Będzie około 29 stopni, a miejscami około 30 stopni Celsjusza. A niedziela będzie w regionie bardzo gorąca, upalna z temperaturą do 31 stopni Celsjusza. Będą się jednak rozwijały burze – zapowiada synoptyki Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Przemysław Makarewicz. 

Słoneczny weekend zachęci wiele osób do wyjazdów, a większy ruch na drogach ekspresowych widać już teraz. Dlatego policjanci apelują do kierowców o nielekceważenie wysokich temperatur, które mogą wpłynąć m.in. na koncentrację za kierownicą. 

– Gdy planujemy podróż samochodem w tak wysokich temperaturach, pamiętajmy, aby wywietrzyć samochód oraz zaopatrzyć się w zapas wody. Gdy czujemy, że nasza koncentracja spada lub robi nam się słabo, po prostu zatrzymajmy się, wysiądźmy z samochodu i odpocznijmy kilka minut w cieniu – apeluje nadkomisarz Anna Kamola z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Policjantka zwraca też uwagę, żeby nawet na chwilę nie zostawiać w zamkniętym aucie osób czy zwierząt.

– Należy pamiętać, że we wnętrzu zaparkowanego pojazdu przy upałach tworzy się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Natomiast pozostawienie nawet na krótki czas dzieci, osób starszych czy zwierząt może nieść za sobą poważne konsekwencje dla ich zdrowia, a nawet życia wyjaśnia nadkomisarz Anna Kamola.

Ci, którzy zostaną w Lublinie, mogą liczyć na ochłodę przy kurtynie wodnej, którą Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji ustawiło na ścieżce rowerowej przy Bystrzycy w pobliżu Alei Piłsudskiego. Jak zapewnia rzeczniczka MPWiK Magdalena Bożko-Miedzwiecka jeszcze w weekend ustawiona zostanie kolejna kurtyna: – Chcielibyśmy, aby druga kurtyna wodna stanęła w weekend w centrum miasta. W tej chwili uzgadniamy z ratuszem konkretną lokalizację. Natomiast kolejne kurtyny mają zmienne lokalizacje w zależności od napływających do nas zgłoszeń. Taka musi spełniać określone wymogi. Przede wszystkim jest to dostęp do źródła wody, odpowiedni teren gwarantujący bezpieczeństwo osób korzystających z kurtyny, ale też swobodne przejście dla osób, które nie chcą z niej skorzystać. 

Jednocześnie lekarze apelują, żeby nie zatracić się w wypoczynku na słońcu. Zbyt długie przebywanie w upale może być bardzo niebezpieczne i skończyć się nawet udarem.

– Jest szereg objawów, które powinny nas zaniepokoić: bóle głowy, nudności, wymioty, zasłabnięcie – mówi lekarka rodzinna dr Joanna Nestorowicz. – Czasem też niepokojącym objawem jest, kiedy pacjent przestaje się pocić. Jeśli jest gorąco, w normalnych warunkach pocimy się. Kiedy kończy się pocenie, może to świadczyć o tym, że właśnie doszło do udaru. Kolejnymi niebezpiecznymi objawami mogą być suchy język i sucha skóra. Kiedy chwytamy fałd skóry i widzimy, że ten fałd się nie prostuje samoczynnie, to może świadczy o odwodnieniu.

Dlatego przez najbliższe trzy miesiące powinniśmy zawsze mieć pod ręką butelkę z wodą, krem z filtrem i nakrycie głowy.

Ostrzeżenia IMGW przed upałami w województwie lubelskim obowiązują od godziny 12.00 w sobotę (20.06) do 20.00 w niedzielę (21.06). Poza upałem w niedzielę synoptycy prognozują też wystąpienie groźnych burz. 

Również leśnicy apelują o ostrożność. Zagrożenie pożarowe drugiego stopnia

Drugi stopnień zagrożenia pożarowego przewidują na dziś (19.06) leśnicy w lasach w rejonie Chełma, gdzie wilgotność ściółki wynosi niewiele ponad 14 procent – informuje Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie. 

Na pozostałych obszarach w naszym regionie ma obowiązywać pierwszy – najniższy stopnień zagrożenia pożarowego.

Przypomnijmy, że wciąż na części terenu Nadleśnictwa Józefów obowiązuje do końca września czasowy zakaz wstępu do lasu. Obejmuje on obszary dwóch leśnictw bezpośrednio objętych pożarem: Leśnictwa Dębowce i Leśnictwa Fryszarka. 

MaK / opr. AKos / ToMa

Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum RL

Tagi: infolatolublinupałyzdrowie

Czytaj także

Lubelskie

IMGW ostrzega przed burzami. Lokalnie możliwy grad

2026-06-22
Lubelskie

Liczne atrakcje podczas „Owocobrania” [ZDJĘCIA]

2026-06-22
Na zdrowie

Bezpieczeństwo nad wodą. O czym trzeba pamiętać?

2026-06-22
Lubelskie

Gotowanie z sercem. W Piaskach królują flaki

2026-06-22
Polska

Zaczęło się astronomiczne lato. Dziś najdłuższy dzień w roku

2026-06-22
Lubelskie

Lokalna kuchnia i tradycje. Smakowity dzień w Bełżycach

2026-06-22
Następna wiadomość

Atrakcyjne działki i zerowy podatek. Gmina Garbów przyciąga nowych mieszkańców

Proponowane

Policjanci odnaleźli zaginionego 69-latka w polu pszenicy

2026-06-22

Jesteś w parku narodowym – nie zrywaj roślin

2026-06-22

IMGW ostrzega przed burzami. Lokalnie możliwy grad

2026-06-22

ARiMR oferuje pomoc dla właścicieli lasów prywatnych, które uległy spaleniu

2026-06-22
logo512t-2

agroradio.pl
ul. Obrońców Pokoju 2
20-030 Lublin
tel. 801 501 022 / 81 53 64 200

Redakcja portalu
redakcja@agroradio.pl

Reklama
reklama@agroradio.pl

Partnerzy

agro-bialystok
agro-rzeszow

© 2026 Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji

Brak wyników
Pokaż wszystkie wyniki
  • Strona główna
  • Wiadomości
    • LUBELSKIE
    • PODKARPACKIE
    • PODLASKIE
    • POLSKA
    • ŚWIAT
  • Na zdrowie
  • Bądź EKO!
    • Ekoradio Lublin
    • Poradnik działkowca
    • Żyj zdrowo
  • Dotacje
  • Galerie
  • Kontakt

© Wszelkie prawa zastrzeżone. Radio Lublin S.A. w likwidacji.

Strona wykorzystuje cookie. Privacy and Cookie Policy.