Rośliny zielarskie to znakomite przyprawy do zup, sosów, sałatek, a także dodatki do poszczególnych mięs czy ryb. Dodają aromatu i smaku, ale też wspomagają trawienia. A każde z nich ma swoje przeznaczenie.
Lebiodka pospolita zwana oregano od wieków uznawana jest za lek na wszelkie dolegliwości. Olejek lebiodkowy ma właściwości antybakteryjne, wykrztuśne i rozkurczowe. Oregano to także jeden ze składników kuchni włoskiej. Dodawany m.in do różnych sosów pomidorowych i do pizzy.
Ozdobne oregano
– Jest to roślina, która dostarcza bardzo aromatycznego surowca – ziela, które zbiera się w okresie kwitnienia – mówi prof. Renata Nurzyńska-Wierdak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Lebiodka jest rośliną wieloletnią. Może dorastać nawet do 120 cm wysokości.
– Ponieważ to bylina obficie i długo kwitnąca, jest to roślina, która będzie też znakomitą dekoracją w naszym ogrodzie. W okresie kwitnienia jest również oblatywana przez owady zapylające – i to nie tylko pszczoły, ale także spotykamy tutaj np. różnobarwne motyle, a więc efekt dekoracyjny będzie jeszcze wzmocniony. Barwa kwiatów jest bardzo interesująca, bo są różowe, fioletowe, ciemno fioletowe, a nawet białe – w zależności od odmiany, którą posadzimy w naszym ogrodzie – tłumaczy ekspert.
Lebiodka pospolita – smaczna, ale i zdrowa
– Ziele lebiodki przede wszystkim jest stosowane po wysuszeniu. Jest to właśnie to cenione w kuchni oregano, które dodaje się przede wszystkim do zapiekanek, dań mięsnych i tych z warzyw. Doskonała przyprawa, aromatyczna, ale także niosąca taki walor leczniczy i profilaktyczny, wspomagająca trawienie, przyswajanie składników pokarmowych, regulująca pracę układu pokarmowego – wymienia prof. Nurzyńska-Wierdak.
– Lebiodkę można posadzić w ogrodzie. Można także uprawiać ją w pojemnikach. Dobrze też wiedzieć, że jest to roślina rodzima dla naszego kraju, a więc w Polsce gatunek dziko rosnący, dość powszechnie występujący, zwłaszcza na stanowiskach dobrze nasłonecznionych, czyli obrzeża lasu, łąki. Tam w czasie letnich wędrówek można spotkać tę roślinę i również pozyskać surowiec ze stanu naturalnego – dodaje.
Wszechstronne zastosowanie majeranku
Majeranek ogrodowy to znana roślina lecznicza i przyprawowa. Zawiera m.in. potas, wapń, a także cenne olejki eteryczne. Wykorzystywana jest jako środek przeciwzapalny i ułatwiający trawienie. Pomaga też w walce z przeziębieniami. W kuchni dodawany jest głównie do zup, pieczonych mięs, a także do dań z roślin strączkowych.
– Majeranek jest ważną rośliną leczniczą oraz przyprawową. Ziele majeranku to jest surowiec farmakopealny, który służy do wytwarzania leków roślinnych, przede wszystkim stosowanych w chorobach układu oddechowego, przeziębieniowych. Maść majerankowa czy różne mieszanki ziołowe zawierające majeranek działają udrażniająco na układ oddechowy, przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie i stąd są często stosowane w chorobach układu oddechowego, przy przeziębieniach, przy nieżytach górnych dróg oddechowych – podkreśla prof. Renata Nurzyńska-Wierdak.
Majerankowa herbatka
– Ale także w chorobach układu pokarmowego, bo majeranek działa dobroczynnie. Przyspiesza trawienie, przyswajanie składników pokarmowych, działa przeciwzapalnie. Tak więc nie bez powodu ziele liścia majeranku stosowane są do dań ciężkostrawnych: mięs czy innych potraw, które są pewnym obciążenie dla naszego układu pokarmowego. A dodatek takiego surowca sprawi, że ten pokarm będzie łatwiej strawiony i lepiej przyswojone z niego wszystkie składniki odżywcze – radzi prof. Nurzyńska-Wierdak.
Z wielu roślin zielarskich można przyrządzać herbaty ziołowe i stosować po spożyciu nadmiernej ilości ciężkostrawnego jedzenia – także z oregano i majeranku.
MMaks / opr. MatA
Fot. pixabay.com