Lubelski wojewoda wydał rozporządzenie w sprawie szczepień ptaków przeciwko rzekomemu pomorowi drobiu (ND). Obszar województwa lubelskiego uznano za zagrożony wystąpieniem tej choroby zakaźnej.
CZYTAJ: Rzeczyca: potwierdzono ognisko rzekomego pomoru drobiu
Hodowcy drobiu mają obowiązek niezwłocznego szczepienia ptaków. Chodzi o kury i indyki. Zakłady wylęgu drobiu mają szczepić jednodniowe pisklęta przed ich wysyłką do hodowców. Jednocześnie firmy mają zakaz wprowadzania do hodowli nieszczepionych ptaków. To znaczy do zakładów wylęgu drobiu nie mogą trafiać jaja ze stad nie poddanych szczepieniu.
Tekst całego rozporządzenia w załączniku poniżej.
Pod koniec 2024 roku pierwsze duże ognisko rzekomego pomoru drobiu wykryto w gospodarstwie liczącym 680 tys. kur rzeźnych w miejscowości Dołhołęka w gminie Międzyrzec Podlaski. Wszystkie ptaki zostały zlikwidowane, a kurniki zdezynfekowane. Aby zwalczyć chorobę i zapobiec jej rozprzestrzenianiu, w odległości 10 km od ogniska wyznaczono strefy zapowietrzoną i zagrożoną.
CZYTAJ: Groźna choroba atakuje drób w Lubelskiem. Jest kolejne ognisko
W 2025 roku tą śmiertelną dla drobiu chorobę wywoływaną przez wirusa stwierdzono w gospodarstwie liczącym blisko 13 tysięcy kurczaków rzeźnych w Rzeczycy w gminie Międzyrzec Podlaski.
CZYTAJ: Rzekomy pomór drobiu. Pierwsze ognisko śmiertelnej choroby w województwie lubelskim
Chorobę wywołuje wirus przenoszony przez dzikie ptactwo. Jej wystąpienie wiąże się z koniecznością likwidacji całego stada drobiu w danym gospodarstwie i dezynfekcję kurników. Rolnicy – których hodowla drobiu została zlikwidowana, a następnie zutylizowana – mają otrzymać rekompensaty.
TSpi / opr. ToMa
Fot. pixabay.com
Pliki:Rozporządzenie wojewody lubelskiego