Zdrowa żywność to przede wszystkim produkty przydatne do spożycia. Ale nawet najdroższa i najlepsza jakościowo nie będzie trwała jeżeli nie zapewnimy jej właściwych warunków przechowywania. Nadmiar możemy na przykład zamrozić. To proces, który pomoże przedłużyć trwałość produktów spożywczych. A zamrażać można nie tylko mięso, warzywa czy owoce, ale także pieczywo.
Właściwie przechowywanie produktów spożywczych w domu to podstawa dla zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego jego mieszkańcom, a także sposób na niemarnowanie żywości. Najczęściej w naszych domach marnuje się pieczywo.
– Pomimo, iż obecnie mamy bardzo szeroki i łatwy dostęp do świeżego pieczywa, coraz więcej osób kupuje mniejsze porcje, by ono się nie marnowało i bardzo fajnie, że mamy taką możliwość – mówi dr inż. Anna Wirkijowska z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Nie każdy może jednak kupić np. połowę bochenka czy nawet mniejszą ilość. W związku z tym część osób kupuje cały chleb i próbuje go w różny sposób przechować tak, by utrzymać jego jakość.
Lodówka czy zamrażalnik?
– Jeżeli chodzi o przechowywanie pieczywa to najlepiej robić to w szafce, w temperaturze pokojowej. Absolutnie nie w lodówce, ponieważ temperatura 4-5 stopni C, jaka tam występuje, jest najbardziej optymalna aby zachodziły procesy czerstwienia. W związku z tym nie poleca się przechowywania pieczywa w lodówce. Jednak jeżeli część chleba chcemy zamrozić to jak najbardziej jest to dobry sposób na utrzymanie jego świeżości. Przy czym warto pamiętać, że podczas rozmrażania takie pieczywo pozostawiamy w temperaturze pokojowej (nie przechodzimy z zamrażania do lodówki, a dopiero potem do temperatury pokojowej). Wyjmujemy z zamrażarki i zostawiamy do swobodnego rozmrożenia – tłumaczy. – Znane są też takie techniki, że jeżeli chcemy bardzo szybko rozmrozić chleb, to umieszczamy w nagrzanym piekarniku miseczkę z wodą i wkładamy tak zamrożone pieczywo. Para przyspiesza proces.
Jak mrozić i rozmrażać pieczywo?
Przy właściwym procesie mrożenia pieczywa duże znaczenie ma jego rodzaj. – Jeżeli chodzi o pieczywo tradycyjne, to mrożenie jest sposobem na zmagazynowanie nadwyżki. Źle przeliczyliśmy nasze potrzeby i kupiliśmy trochę więcej, a nie chcemy wyrzucać i marnować więc zamrażamy. Ale warto też pamiętać o osobach, które stosują dietę bezglutenową i spożywają pieczywo bezglutenowe. Jak sama nazwa wskazuje – nie zawiera ono glutenu. Jest on odpowiedzialny nie tylko za strukturę pieczywa, za jego porowatość, objętość i elastyczność miękiszu, ale również za utrzymanie wilgotności i świeżości. Pieczywo bezglutenowe jest bardzo drogie, a jednocześnie bardzo szybko ulega czerstwieniu. W związku z czym bardzo dobrym pomysłem jest po prostu zamrażanie takiego pieczywa – nawet w kromkach po 2 lub 3, czyli tyle ile dziennie spożywamy (dzienne zapotrzebowanie) i np. rozmrażanie go codziennie rano – radzi ekspert.
– Rozmrożenie pieczywa – czy to pieczywa pszennego, żytniego czy bezglutenowego, które jest pokrojone w kromki zajmuje około pół godziny do 40 minut w temperaturze pokojowej. Będzie ono na tyle świeże, że można je spokojnie spożywać – dodaje.
– Zwykłe pieczywo również możemy przechowywać jako cały bochenek: zamrożone lub jako chleb pokrojony w kromki. Czyli jeżeli kupujemy pieczywo krojone i mamy nadwyżkę – również możemy zamrozić. Osoby, które spożywają niewielkie ilości pieczywa, mogą sobie takie mniejsze porce przygotować i wyjmują tylko tyle ile danego dnia będzie im potrzebne. Podobnie jest z bułkami – podsumowuje dr inż. Anna Wirkijowska.
Bardzo ważne jest przechowywanie chleba czy bułek na co dzień. Zwolennicy miękkiego pieczywa zwykle chowają je do foliowych worków. Ci, którzy chcą dłużej zachować jego świeżość, mogą je zawijać w specjalnie do tego przeznaczone bawełniane lub lniane ściereczki.
MMaks / opr. MatA
Fot. pixabay.com