Tradycje Wigilii Bożego Narodzenia w Polsce decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostały wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. W znacznej mierze to zasługa pracowników Katedry Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Instytucie Nauk o Kulturze UMCS, którzy na prośbę resortu przeprowadzili konsultacje społeczne i koordynowali prace nad wnioskiem dotyczącym wpisu na listę krajową i UNESCO.
Dotąd na Liście nie było zjawisk o zasięgu ogólnopolskim. Dominowały tradycje i umiejętności związane z jednym regionem etnograficznym, parafią, gminą czy miejscowością.
CZYTAJ: Miały chronić przed nieszczęściem. Lubelskie pająki trafiły na krajową listę [ZDJĘCIA]
Wpis uwzględnia zróżnicowanie regionalne tradycji wigilijnych. Bierze pod ochronę praktyki religijne i świeckie realizowane w domach, kościołach i na cmentarzach. Obejmuje tradycje całego dnia Wigilii (nie tylko samą wieczerzę), przebogate w symbole, kolędy, kulinaria, wymianę darów, przekonania. Wigilia Bożego Narodzenia (24 grudnia) jest powszechnie praktykowana, nawet jeśli została ograniczona do kilku wybranych elementów: wieczerzy, łamania się opłatkiem i obdarowywania się prezentami.
Oprócz zespołu pod kierunkiem prof. Katarzyny Smyk z UMCS w pracach nad wnioskiem wzięli udział przedstawiciele wielu środowisk akademickich, instytucji kultury i wspólnot religijnych z całej Polski.
Złożenie wspólnego wniosku do UNESCO jest planowane do końca marca 2025 r. Katedrze Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UMCS przypada w tym wniosku wiodąca rola przedstawiciela depozytariuszy z Polski.
LeW / opr. WM
Fot. pixabay.com