Mniszek lekarski dzięki swoim składnikom poprawia trawienie, wzmaga apetyt i pomaga w odchudzaniu. I choć uznawany jest za uciążliwy chwast, to w medycynie naturalnej zalicza się go do bardzo cennych roślin leczniczych.
Mniszek swoje właściwości lecznicze zawdzięcza m.in. garbnikom, witaminom i minerałom, które zawiera. Normalizuje proces trawienia, działa przeciwwirusowo, wzmacnia układ odpornościowy. Może być także stosowany zewnętrznie w chorobach skóry takich jak łuszczyca czy trądzik. Surowcem zielarskim są jego kwiaty, liście oraz korzeń.
Lecznicze właściwości mniszka
– Mniszek jako roślina zielarska ma ogromny potencjał prozdrowotny – mówi prof. Ewa Solarska z Wydziału Nauk o Żywności i Biotechnologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – Każda część tej rośliny jest ogromnie ważna: zarówno korzenie, liście, jak i kwiaty. Mają bardzo dużo związków o działaniu leczniczym.
Liście
– I np. ekstrakt z liści jest bardzo dobry dla wątroby, dla trzustki, dla nerek. Powinno się go pić praktycznie przez cały rok. Można sobie wyciskać sok i po pół, całej lub trochę wiej łyżeczki przyjmować. Będzie to miało bardzo korzystny wpływ na zdrowie człowieka, na poszczególne organy – podkreśla ekspert.
Korzeń
– Jeśli chodzi o korzeń mniszka ma działanie również bardzo korzystne przeciwutleniające, przeciwrodnikowe, przeciwzapalne. I dlatego jest takim bardzo ważnym związkiem, który działa przeciwnowotworowo. Zapobiega nowotworom piersi, płuc i innych organów. Np. w Chinach Chińczycy produkują preparaty wielokomponentowe (czyli w jednym preparacie jest taka mieszanka wielu ziół). W środku zielarskim przeciwnowotworowym jest znaczący udział korzenia mniszka. To działanie polega na tym, że dochodzi do samoniszczenia komórek raka – tłumaczy prof. Solarska.
Kwiaty
– Kwiaty mnisza mają peptydy, które nie występują ani w liściach, ani w korzeniach. To też bardzo aktywne związki o działaniu leczniczym. Powinno się je suszyć i robić z nich napary – zaleca prof. Ewa Solarska.
W czym tkwi sekret mniszka?
– Co w tych roślinach jest takiego, że one mają tak korzystne działanie? Otóż zwierają bardzo dużo związków fenolowych, terpenów, witamin z grupy B, witaminę E i A oraz minerały. W mniszku jest bardzo dużo potasu, cynku, żelaza. Dobre funkcjonowanie organizmu człowieka polega na tym, że bardzo duży asortyment mikroelementów. Niektórych z nich potrzeba nam w śladowych ilościach, ale potrzeba, żeby te wszystkie procesy metaboliczne w organizmie zachodziły prawidłowo. To rośliny dostarczają te mikroelementy nawet w śladowych ilościach. Jak również witaminy, związki o dużej aktywności przeciwzapalnej, przeciwutleniającej, do których należą właśnie związki fenolowe, czyli kwasy fenolowe, flawonoidy oraz terpenoidy i inne związki aktywne – dodaje.
Mniszkowe plantacje
– Teraz w Polsce jest bardzo dużo plantacji, na których uprawia się mniszek, ponieważ jest on komponentem wielu mieszanek ziołowych. Jak również suszony korzeń jest niezwykle popularny w związku z tym, że ma takie bardzo korzystne działanie prozdrowotne – podsumowuje prof. Ewa Solarska.
Warto pamiętać, że zioła wspomagają nasz organizm jednak trzeba je stosować z umiarem – zwłaszcza, jeżeli są używane w celach leczniczych. Najlepiej ich działanie i zastosowanie konsultować z lekarzem.
MMaks / opr. MatA
Fot. pexels.com